Fall '20 Scores & Standings:| CJSL | G-ECNL | G-ECRL | B-ECNL | B-ECRL | EDP | GA | LIJSL | MLS NXT | NCSANJ | WYSL |


Forum Search
Fall 2020
Scores & Standings
Girls Academy League
GA Schedule & Standings
MLS Next Scores & Standings
Scores & Standings
National League Playoffs
2020-21 National Playoffs
EDP 2020/2021
Scores & Standings
WYSL Scores & Standings
Fall '20 Scores & Standings
LIJSL Scores & Standings
Scores & Standings
ENY State Cups 2020-2021
Challenge Cup
NY State Cup
Maxpreps High School
New York
New Jersey
Connecticut
Maryland
Latest Posts
The new MLS youth league
by Anonymous - 10/25/20 09:25 PM
G2007:U14 Fall 2020/Spring 2021
by Anonymous - 10/25/20 08:55 PM
B2010:U11 Fall 2020/Spring 2021
by Anonymous - 10/25/20 06:59 PM
Rough Riders Named A Founding Member of New USL Academy
by Larry Miller - 10/25/20 01:07 PM
BOTN en Espaņol
Previous Thread
Next Thread
New Reply
Print Thread
Rate Thread
NY Cup 2018 Advanced Teams
#698831 12/20/17 08:18 AM
Joined: Jul 2002
Posts: 19,125
Likes: 23
Chief Rocker
Back of THE NET
OP Offline
Chief Rocker
Back of THE NET
Joined: Jul 2002
Posts: 19,125
Likes: 23
B2009:U9 GOLD
Round of 16 Albertson Fury 09 Red
Atletico Atletico Boys '09
Auburndale Academy Green 09
Barca Academy NY 09 Blue
Barca Academy NY 09 Red
BWG 2009 Blue
FC Transylvania Barca 09 Red
FCW Armour 2009 U9 Blue
FCW Armour 2009 U9 White
LGNSC Samurai
New York SC New York SC B2009
NY Stars Premier Mensa
Park Slope 2009 Galacticos
Seaside Lightning
Simply Sports Simply Sports U9
SUSA B09 East
B2009:U9 SILVER
Round of 16 Barca Academy NY 09 Gold
Barca Academy NY 09 Gold
Bethlehem Bayern
Commack Pride B09
Eastchester Madrid
Farmingdale Thunderbolts
FCUSA NY FCUSA NY 09 Boys
Franklin Square Rebels
Gold Coast FC Napoli
HBC Roma
HBC Wizards
Jericho United
JPSC 2009
Levittown Hotspur FC
LGNSC Thunder Blue
Mineola Portuguese Academy 2009 Red
Syosset Black
B2008:U10 GOLD
Round of 16 Albertson 08 Pre ECNL Academy
Atletico Boys '08
Auburndale Auburndale Academy green 08
Barca Academy NY 08 Red
Brentwood Man City
BWG 2008 Blue
FC Transylvania Barca 08 Red
FCW Armour 2008 White
Kings Park United 2008 White
LGNSC Wildlings Blue
Mineola Portuguese Academy 2008 Red
New York SC NYSC B2008
NY Hota B08
Oceanside Vipers
SUSA B08 East
SUSA B08 West
B2008:U10 SILVER
Round of 16 CSA-Hudson Valley 08 Premier
CSHH Lightning
East Islip United Red
East Meadow Napoli
Eastern City 2008 Premier
FC Select B2008-U10 State Cup Team
Monroe-Woodbury Magic
New Hyde Park Pumas
Northport United FC
Park Slope 2008 Gunners
Port Washington Pumas
Scarsdale Bayern
Simply Sports U10 Blue
Simply Sports U10 Red
SUSA Commack Attack
Yonkers Utd Galaxy
B2007:U11 GOLD
Round of 16 Albertson Fury 07 Red
Barca Academy NY NPL-06 White/2007 Red
Brentwood 2007 Academy
BWG 07 Blue
Commack Force B07
Garden CC Wolves
Kings Park X-treme
LI Premier FC Boys '07
New York SC NYSC B2007
New York Surf SC B07
NY Elite 2007 Cruyff
NY Stars Premier Gravity
SABA NYC B07
Silver Lake Tigers
SUSA B07 East
US Academy Stripes
B2007:U11 SILVER
Round of 16 Barca Academy NY 2007 Blue
Bethlehem Chelsea
Central Bklyn Five Boro Blue
CSA-Hudson Valley 2007 Premier
East Meadow Roma
FC Somers Spartans
Franklin Square Napoli
HBC Atletico
Mineola Portuguese Academy 2007 Red
Oceanside Edge
Park Slope 2007 Red Devils
Port Washington 2007
Scarsdale PSG
Shoreline Atletico
Simply Sports SS U11
Syosset Black
B2007:U11 BRONZE
Semifinals Beekman Titans
Bellmore Athletico
Eastchester Juventus
Players Eye Boys 2007
B2006:U12 GOLD
Round of 16 Albertson Academy 06 Red
Barca Academy NY NPL-06 Blue/2006 Red
Brentwood NPL 2006
Clarkstown U12 Boys White
CSA-Hudson Valley NPL-06 Blue
DUSC B2006 Blue
East Coast Strikers
East Meadow Corinthians
Eastern Blue Devils 2006 NPL
FCUSA NY FCUSA NY 06 Boys Black
JPSC JPSC B06 Premier
LGNSC Spurs Blue
SB Athletico Bayern Munich 2006
Silver Lake COBRAS
SUSA B06 NPL Blue
SUSA SUSA B06 NPL White
B2006:U12 SILVER
Round of 16 SABA NYC B06
Auburndale Academy Green 06
Barca Academy NY 06 Gold
CSA-Staten Island B2006 Cryuff
DUSC B2006 Orange
East Islip Threshers 06 Red
Fairfield United 06 Boys Black
FC Select B2006-U12 State Cup Team
Lindenhurst BM Lindy
Mineola Portuguese Academy 2006 Red
Northport Chelsea
Port Washington Kangaroos
Ronkonkoma Chelsea
Southampton 2006 Academy
Stony Brook Porto
West Side Red Bulls B2006 N
B2006:U12 BRONZE
Quarterfinals Commack Braves B06
Commack Inferno B06
East Hampton EHSS Arsenal
FC Somers Red Bulls
HBC Ultimatum
Long Beach Hurricanes
Players Eye Boys 2006
Scarsdale Real
B2005:U13 GOLD
Round of 16 Asphalt Grn 2005
Atletico NPL-05
Barca Academy NY NPL 2005 Red
Clarkstown 2005 Elite White
CSA-Hudson Valley NPL-05
CSA-Staten Island B2005 Cahill
HBC Gunners
JPSC JPSC B05 Premier
LI Premier FC Boys '05
Manhattan Freedom
NY Elite NPL-05
NY Hota NPL-05
SB Athletico Athletico Madrid
SUSA B05 Elite Blue
SUSA NPL-05
White Plains WP Academy 05 NPL
B2005:U13 SILVER
Round of 16 Barca Academy NY 2005 Blue
BWG 2005 Royal
Central Bklyn Five Boro Blue
Clarkstown Boys 2005 Red
East Islip Gladiators
Eastchester Bulldogs
FCW Armour 2005 Premier
HBC Ultra
LVBSC GCFC Warriors
Nirvana Boca
Northport Red Bulls
Port Chester Tigers
Port Washington Pride FC
Ronkonkoma Real FC
Stony Brook Red Star
White Plains WP Academy 05 White
B2005:U13 BRONZE
Quarterfinals Barca Academy NY 05 Gold
DUSC B2005 Orange
FC Somers United
Middle Country Panthers
Oceanside Storm
Roslyn Lancers
Scarsdale Man City
Syosset Green
B2004:U14 GOLD
Round of 16 Asphalt Grn 2004
Atletico NPL-04
Attacking Bulldogs
Barca Academy NY NPL 04 Red
Brentwood NPL 2004
BWG 2004 Pre Academy
FC SESA Strikers 04
FC Somers Arsenal
JPSC B04 Premier
LI Premier FC Boys '04
Manhattan Thunder
Massapequa 2004 Rampage
NY Stars Premier Galaxy
SUSA NPL-04
Westchester Flames 2004
White Plains WP Academy 04 NPL
B2004:U14 SILVER
Round of 16 Chappaqua Hammers
Clarkstown 2004 Boys
CSA-Hudson Valley 2004 White Premier
DUSC B2004 Orange
East Meadow Ajax
Eastchester Jaguars
Freeport PAL Nacional
Great Neck Green Elite 04
Manhattan Clash
Merrick/SM Barcelona
NY Lions Bayern
NY Stars Premier Solar
Port Washington Thunder
SABA SABA NYC B04
Stony Brook Cruzeiro
SUSA B04 Premier Blue
G200:U9 GOLD
Play-in Games Syosset Black vs. Albertson Blue Thunder (Play-In Game)
Commack Cougars G09 vs. LGNSC Energy Blue (Play-In Game)
Quarterfinals Albertson Fury 09
Atletico Atletico FC Girls '09
Clarkstown 2009 Girls White
East Coast Chelsea
SUSA G09 Elite
SUSA G09 Elite White
G2008:U10 GOLD
Quarterfinals Albertson Fury 08
SUSA Commack Wildcats
LGNSC Thunder
SUSA SUSA G08 East
East Meadow Celtics
Northport Extreme FC
New Hyde Park Lightning Cats
Oceanside Rebels
G2008:U10 SILVER
Play-in Games John Jay Jaguars vs. Bellmore True Blue Angels (Play-In Game)
Jericho Gold Dynamite vs. Scarsdale Ajax (Play-In Game)
Quarterfinals BWG 08 Sky
FC Somers Lady Hammers
LGNSC Lightning
SUSA SUSA G08 Elite East
White Plains WP United 2008
Yorktown Breakers
G2007:U11 GOLD
Play-in Games East Meadow Force 07 vs. Manhattan Sporting 07 (Play-In Game)
SUSA G07 West vs. SUSA G07 Elite East (Play-In Game)
Quarterfinals Albertson Fury 07
Atletico Atletico FC Girls '07
Clarkstown 2007 Elite Samimi
New York SC NYSC Elite G07
New York Surf SC G07 Academy LI
SUSA G07 East
G2007:U11 SILVER
Round of 16 Atletico Atletico FC Girls '07 WHITE
Atletico Sachem FC Girls '07
BWG 07 Sky
Commack Cobras G07
CSA-Staten Island G2007 Pride
CSHH Energy
East Coast United
Farmingdale Ferraris
FC Somers Cosmos
Force FC 2007
LGNSC Venom G2007
Mineola Portuguese Academy 2007 Red Girls
POB Inferno
Silver Lake Freedom
West Babylon España
West Side Red Bulls G2007 W
G2006:U12 GOLD
Play-in Games Manhattan Fusion Blue vs. Albertson Fury 06 Pre-NPL (Play-In Game)
SUSA G06 NPL White vs. Brentwood Atletico FC Girls 06 (Play-In Game)
Quarterfinals Clarkstown 2006 Elite Samimi
Commack Destroyers G06
East Meadow EMSC Crew 06 Pre-ECNL
LGNSC Phoenix
New York Surf SC G06 Academy LI
SUSA G06 NPL Blue
G2006:U12 SILVER
Round of 16 Asphalt Grn 2006
Beekman Foxes
BWG 06 Sky
Chappaqua Comets
Commack Express G06
CSA-Hudson Valley 2006G
Fairfield United 2006 Premier Black 1
Gold Coast FC Newcastle
Manhattan Fusion White
Massapequa 2006 NPL White
Middle Country Revolution
Nirvana Freedom
Northport Red Stars
Players Eye Girls 2006
Scarsdale Celtic
Stony Brook Juventus
G2005:U13 GOLD
Play-in Games Garden City CC Xtreme vs. CSA Staten Island G2005 Dels (Play-In Game)
Farmingdale Rebels United vs. SUSA FC G05 Elite (Play-In Game)
Quarterfinals Asphalt Grn 2005
LIC YMCA Long Island City YMCA Soccer Club GU13
Manhattan Union NPL
New York SC New York SC Elite G05
Stony Brook arsenal
SUSA SUSA G05 NPL
G2005:U13 SILVER
Play-in Games Briarcliff Blaze vs. SABA G05 (Play-In Game)
LGNSC LIberty vs. NY Hota Thunder (Play-In Game)
Quarterfinals Chappaqua Thunder
Dix Hills Bears
East Islip Revolution
Manhattan Storm Premier
New Rochelle Queen City United
New York SC New York SC Elite 2005 EDP
G2004:U14 GOLD
Play-in Games Commack Crushers G04 vs. NY Xtreme FC G04 (Play-In Game)
New Rochelle Valiants Prmier vs. Force FC 2004 (Play-In Game)
Quarterfinals Brentwood Atletico FC Girls 04
Levittown Lady Galaxy
LGNSC United 04
Manhattan Stars NPL
Massapequa 2004 Fire
SUSA SUSA G04
G2004:U14 SILVER
Quarterfinals Bellmore True Angels vs. Manhattan Beat (Play-In Game)
JPSC Girls 2004s vs. Lagrange Sparks (Play-In Game)
Auburndale Academy Green 2004
Farmingdale Blast
Perfect Touch Perfect Touch 2004
Rockville Centre Strikers
SB Athletico Legacy 04
SUSA G04 Premier
 

Like Reply Quote
Junior Soccer Advertisements

Re: NY Cup 2018 Advanced Teams
Larry Miller #699824 01/15/18 08:20 AM
A
Anonymous
Unregistered
Anonymous
Unregistered
A
When do the elimination brackets come out?

Like Reply Quote
Re: NY Cup 2018 Advanced Teams
Larry Miller #699839 01/15/18 08:12 PM
A
Anonymous
Unregistered
Anonymous
Unregistered
A
In past years, there was a live draw that took place late Jan/Early Feb if I remember correctly. The time and location were typically posted on BOTN.

Like Reply Quote
Re: NY Cup 2018 Advanced Teams
Larry Miller #699847 01/16/18 12:08 AM
A
Anonymous
Unregistered
Anonymous
Unregistered
A
Larry, when is the lottery drawing being held?

Like Reply Quote
Re: NY Cup 2018 Advanced Teams
Anonymous #699853 01/16/18 10:41 AM
Joined: Jul 2002
Posts: 19,125
Likes: 23
Chief Rocker
Back of THE NET
OP Offline
Chief Rocker
Back of THE NET
Joined: Jul 2002
Posts: 19,125
Likes: 23
Originally Posted by Anonymous
Larry, when is the lottery drawing being held?



Gary says, they are looking to have it around or about 2/1

Like Reply Quote
Re: NY Cup 2018 Advanced Teams
Larry Miller #700297 01/25/18 06:57 PM
A
Anonymous
Unregistered
Anonymous
Unregistered
A

Like Reply Quote
Quick Reply

Options
HTML is disabled
UBBCode is enabled
CAPTCHA Verification



Link Copied to Clipboard

Click Here!