top of page
Search

Jefferson Cup Boys Weekend Ends with Action-Packed Championship Matches

March 5, 2024, | Courtesy of www.soccerwire.com



(Pictured Above: The RNY FC Youth 2012 Pre MLS NEXT team won 1st place in the U12 Elite Black Division.)


Follow the Jefferson Cup:Twitter | Facebook | Instagram


Richmond, VA – The first weekend of action in the 2024 Jefferson Cupwrapped up play on Sunday, with 47 division champions being crowned across the Boys U9-U14 age groups.


Eight clubs were able to capture multiple championships on Sunday with North Carolina FC Youth, Richmond Strikers,  and SYC Soccer leading the way with three apiece.


The five other clubs that earned multiple first place finishes were: Arlington Soccer Association, Bethesda SC, Coppermine SC, and Potomac Soccer Association. Five of the teams that won multiple championships also had at least one team finish second (Arlington, Bethesda, North Carolina, Richmond, and SYC). In total, forty youth clubs had at least one team finish their respective flight as champions, providing the Jefferson Cup opening weekend with a high level of competition.


The Boys Weekend, part of the four weekend youth soccer event that is one of the top competitions in the United States. hosted 440 teams from across the youth soccer landscape. The event featured teams from 18 different states: Alabama, Colorado, Connecticut, Delaware, Florida, Georgia, Illinois, Maine, Maryland, Massachusetts, Michigan, New Jersey, New York, North Carolina, Ohio, Pennsylvania, South Carolina and throughout the host state of Virginia.


In addition to teams from across the United States the weekend also hosted multiple teams from Canada as well as Inter Milan’s U14 Academy team. As the Official Sporting Partner of the Jefferson Cup, Inter Milan’s Academy program will have a significant presence in Richmond throughout the tournament.


See below for a full listing of champions and finalists from the U9-U14 Boys Weekend.


Champions and Finalists


U9


Championship DivisionChampion: Coppermine SC Boys 2015 Blue (MD)Finalist: Bethesda Academy I 2015 (MD)


Elite DivisionChampion: Arlington SA 2015B Red (VA)Finalist: Arlington SA 2015B White (VA)


U10


9v9 Championship DivisionChampion: Tournament Time 2014 Boys (NYE)Finalist: Baltimore Celtic 2014B Green Dossouvi (MD)


Championship DivisionChampion: Bethesda Academy I 2014 (MD)Finalist: MUSC 2014 Boys Premier I (NJ)


Elite DivisionChampion: Richmond Strikers 2014B Elite North Orange (VA)Finalist: Futboltech 2014 – Man City (NJ)


Superior DivisionChampion: McLean YS 2014 Boys Green (VA)Finalist: Old Line FC Boys 14 Black (MD)


Platinum DivisionChampion: Potomac Premier I 14B (MD)Finalist: Real FA 2014 (NJ)


U11


Championship DivisionChampion: SYC 2013B Pre-MLS Next (VA)Finalist: Torpedoes BU11 Red – Arsenal (NJ)


Elite Orange DivisionChampion: Bethesda Academy I 2013 (MD)Finalist: Pipeline SC 2013 Boys Black (MD)


Elite Black DivisionChampion: NCFC Youth 2013B Academy North Red (NC)Finalist: Real FA 2013 Pre MLS (NJ)


Superior DivisionChampion: Futboltech 2013 – Bayern (NJ)Finalist: NC Fusion Pre-ECNL Red B13 (NC)


Platinum DivisionChampion: PA Rush 2013 Boys (PAE)Finalist: NCFC Youth 2013B Academy North Blue (NC)


Classic DivisionChampion: Coppermine SC Boys 2013 Silver (MD)Finalist: Virginia Valor FC 2013B Gold (VA)


Premier DivisionChampion: Charlotte SA N/HV ROMA B13 ELITE (NC)Finalist: West-Mont United S.A 2013B Blue (PAE)


U12


11v11 Championship DivisionChampion: SYC 2012B Pre-MLS Next (VA)Finalist: Carolina Velocity 2012B Sunderland (NC)


11v11 Elite DivisionChampion: Alabama FC 12B Pre ECNL (AL)Finalist: Highland FC Pre ECNL RL B12 (NC)


Championship DivisionChampion: NCFC Youth 2012B Academy North Red (NC)Finalist: FC DELCO ’12B Pre-MLS Next Black (PAE)


Elite Orange DivisionChampion: Richmond Strikers 2012B Pre-ECNL 1 (VA)Finalist: Penn Fusion PreECNL 2012 (PAE)


Elite Black DivisionChampion: RNYFC 2012 Boys Pre-MLS Next (NYW)Finalist: FC DELCO ’12B Pre-MLS Next White (PAE)


Superior Orange DivisionChampion: NCFC Youth 2012B Academy South Red (NC)Finalist: Vardar Northern Michigan Pre-MLS (MI)


Superior Black DivisionChampion: TSF Academy – NJ 2012 Boys Pre MLS NAL Blue (NJ)Finalist: NCFC Youth 2012B Academy North Blue (NC)


Platinum DivisionChampion: Tidewater Sharks 2012B Elite ECNL RL (VA)Finalist: VSA 12B PRE ECNL I VDA WEST (VA)


Classic DivisionChampion: DISA Chelsea 2012/13 (SC)Finalist: Keystone FC Elite 12B (PAE)


Premier DivisionChampion: Toronto United FC 2012 HP (ON)Finalist: NTH NASA 12 Pre ECNL III (GA)


Gold DivisionChampion: Steel United VA 2012B Elite (VA)Finalist: West-Mont United S.A 2012B Blue (PAE)


U13


Championship DivisionChampion: VDA 2011B ECNL (VA)Finalist: Connecticut FC ECNL B11 (CT)


Elite Orange DivisionChampion: The Football Academy NJ 2011 Boys Black (NJ)Finalist: SYC 2011B MLS Next (VA)


Elite Black DivisionChampion: Arlington SA 2011B ECNL (VA)Finalist: Match Fit Academy FC ECNL 2011 (NJ)


Superior Orange DivisionChampion: Wake FC 11B MLS Next (NC)Finalist: Philadelphia Ukrainian Nationals 11B ECRL (PAE)


Superior Black DivisionChampion: Pipeline SC RL B11 (MD)Finalist: SAC Boys 2011 – Pre-Academy (MD)


Superior White DivisionChampion: Old Line FC Boys 11 Black (MD)Finalist: Bethesda Blue 2011 (MD)


Platinum Orange DivisionChampion: Potomac Soccer ECNL B11 (MD)Finalist: Highland FC ECNL RL B11 (NC)


Platinum Black DivisionChampion: FC DELCO ’11B NAL (PAE)Finalist: LI Slammers Boys 2011 Maroon (NYE)


Titanium DivisionChampion: GFRSC 11B Elite (VA)Finalist: Herndon ECNL RL B11 Black (VA)


Classic DivisionChampion: PW Courage RL B11 (VA)Finalist: SCS United 2011B Elite 64 (PAW)


Premier DivisionChampion: Blau Weiss Gottschee ’11 II (NYE)Finalist: VSA ECNL RL B11 (VA)


U14


Championship DivisionChampion: SYC U14B MLS Next (VA)Finalist: PSG ACADEMY FL1 U14 NEYMAR (FL)


Elite Orange Division Champion: Penn Fusion ECNL 2010 (PAE)Finalist: United Futbol Academy 10B ECNL (GA)


Elite Black DivisionChampion: Villarreal VA 2010B ECNL/RL (VA)Finalist: Sporting Columbus Boys 2010 ECNL RL (OH)


Superior Orange DivisionChampion: Michigan Jaguars 2010 MLS Next (MI)Finalist: FC DELCO ’10B NAL (PAE)


Superior Black DivisionChampion: JPSC Premier B10 EA (NYE)Finalist: Laurel Lions White 2010 (MD)


Platinum Orange DivisionChampion: DEFC 2010 Boys ECNL RL (DE)Finalist: Virginia Rush 2010B (VA)


Platinum Black DivisionChampion: Skyline Elite ECNL 2010B (VA)Finalist: Cedar Stars Academy – Monmouth 2010B NL (NJ)


Platinum White DivisionChampion: Burlington SC 2010 OPDL Boys (ON)Finalist: PW Courage RL B10 (VA)


Titanium DivisionChampion: Richmond Strikers 2010B ECNL RL (VA)Finalist: PPA 2010 Green Boys (MD)


Classic DivisionChampion: Stony Brook LGN SC Thunder B2010 (NYE)Runner-Up: GFRSC 10B Elite (VA)


Premier DivisionChampion: Savannah United 10B Premier (GA)Finalist: Villarreal Force 2010 Academy Yellow (NC)




16 views0 comments

Comentarios


bottom of page