FALL Leagues Scores: | NPL | NYCSL | NYPL | JSS | NY (State) Cup | WYSL |
| CJSL | LIJSL | EDP | Challenge Cup | NCSA | Staten Island | ENYPL |

Subscribe to BOTN
BOTN Electronic Alerts
Nobody Does It Better
NYCSL NYPL NPL JSS

NYCSL & JSS Schedules, Scores & Standings
| NYCSL | NYPL | NPL |
NY (State) Cup | JSS |
LIJSL Scores & Standings
Fall '14 Scores & Standings

Spring '14 Sportsmanship
Fall '14 Schedule
Spring '15 Schedule
R1 Championships League
Division 1
Division 2
Division 3
2014-2015 ENY (State) Cup
Challenge Cup U10-U12
Challenge Cup U13-U19
Open Cup
Soccer Toons
Traveling to a tournament
New Jersey Leagues
Northern Counties | CJYSA | JAGS | Morris County | Metro | Jersey Coast | Monmouth Ocean | Mid-Jersey | South Jersey | South Jersey Girls |
ECNL
ECNL Standings
EDP Fall 2014
Brackets
Schedules
NSCAA HS & College Rankings
USSF Academies
USSF Academy Schedules
US Soccer
Coaching Drills
Girls NPL Listing
Brentwood | ISA | Massapequa | Manhattan SC | STA | NYSC | NJ Crush | NY Rush | Quickstrike FC |
Latest Tryout Posts
GU17 EDP/NYPL LONGWOOD TWISTERS
by lwtwisters
10/19/14 03:40 PM
FC NY United/Interstars Tryouts
by FCNY United
10/18/14 12:26 PM
Soccer Coliseum Winter Select Tryouts
by Larry Miller
10/17/14 02:47 PM
Newest Members
scharles, LisaLisa, kyle schiralli, Raiders13, bfielding
13315 Registered Users
Who's Online
6 registered (AlButtson, CJ Orlando, Larry Miller, GaryV, ZiggyRowe, Powderfinger), 998 Guests and 8 Spiders online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
BOTN Photo Gallery
The 3rd Ave El
Page 59 of 59 < 1 2 ... 57 58 59
Topic Options
Rate This Topic
#456012 - 12/05/11 09:09 PM Re: Girls Fall 2011 High School Varsity Soccer [Re: Anonymous]
Anonymous
Unregistered


You want the truth, you can't handle the truth. But here goes : first team

Cari roccaro
Jill mulholland
Rosie dimartino
Kristina gandolfo
Olivia czavar
Kim marra
Ally Ramos
Natalie cikos
Kristi Abbate
Christina Klaum
Rosy Hayes
Krista Fitzpatrick
Jenny scro
Margo McGinty

There you have it.

Top
Junior Soccer Advertisements

Click Here!

#456015 - 12/05/11 09:44 PM Re: Girls Fall 2011 High School Varsity Soccer [Re: Anonymous]
Anonymous
Unregistered


Originally Posted By: Anonymous
Originally Posted By: Anonymous
Originally Posted By: Anonymous
Originally Posted By: Anonymous
When do the All-Long Island and All-State selections get released?


All Long Island picks have already been selected and photos will be taken this week for publication sometime next week.
All State should follow shortly thereafter.


Class AA

Co-Players of the Year:
Jill Mulholland (MacArthur-8) and Samantha McGuire (John Jay EF-1)

Coach of the Year:
Dave Prutting (St. Anthony's-CHS)

First Team
01 12 A Samantha McGuire (John Jay East Fishkill)
01 12 M Miranda Tarpey (Arlington)
04 12 M Samantha Crane (Corning)
05 12 M Leah Eamus (Webster Thomas)
06 12 D Alexis Krose (Williamsville North)
08 12 M Jill Mulholland (MacArthur)
08 12 M Colleen Reynolds (Farmingdale)
08 12 G Cassie Betancourt (Syosset)
11 12 M Cari Roccaro (East Islip)
11 12 A Rosy Hayes (Northport)
C 12 D Margo McGinty (St. Anthony's)
Second Team
01 12 D Katherine Burrell (Clarkstown South)
02 12 G Elizabeth Rogan (Saratoga)
02 11 A Meghan Doyle (Niskayuna)
05 12 M Audrey Hayward (Brockport)
06 12 M Jenna Panepinto (Kenmore West)
08 12 D Kelly Kempf (MacArthur)
08 12 A Shanice Robe (Valley Stream Central)
09 12 M Brianna Butler (Washingtonville)
11 12 A Kristi Abbate (Northport)
11 12 G Alicia Ramos (Ward Melville)
C 12 A Reanna Marino (St. Anthony's)
Third Team
01 12 A Charlotte Miller (Scarsdale)
02 11 A Tara Teal (Bethlehem)
02 11 D Demi Feder (Ballston Spa)
02 11 G Katie Nickles (Bethlehem)
03 12 A Kim Murphy (Liverpool)
05 10 M Tess Pulano (Penfield)
05 12 D Danielle Lehmann (Brockport)
06 12 M Alexis Koral (Williamsville North)
08 10 M Kayla Capuzzo (Calhoun)
09 12 D D'Yonna Riley (Washingtonville)
C 12 M Leanne Miller (Kellenberg)
Fourth Team
01 11 G Catherine Burbank (Fox Lane)
02 11 A Kristen Connors (Shenendehowa)
02 12 M Isabella Wager (Saratoga)
03 12 M Jackie Firenze (Baldwinsville)
04 11 M Rachel Terry (Vestal)
05 11 G Brenna Mason (Webster Thomas)
08 11 D Anna Senata (Massapequa)
09 12 M Nicole Gerber (Monroe-Woodbury)
11 12 M Stephanie Peragallo (Hauppauge)
11 12 A Amanda Martinez (West Islip)
C 12 M Natalie Cikos (LI Sacred Heart)
Fifth Team
01 12 A Abby Bagleman (Mamaroneck)
02 10 M Liisi Vink Lainas (Troy)
02 12 A Stephanie Church (Shaker)
03 11 M Emma Firenze (Baldwinsville)
05 12 A Lauren Hill (Webster Thomas)
05 12 G Brittany Brown (Greece Athena)
06 11 M Hannah Krofut (Williamsville North)
11 12 A Emily Ude (North Babylon)
11 12 D Katie LaManna (Smithtown West)
C 12 D Emily Korber (St. Anthony's)
P 12 A Jackie Bruno (McKee/SI Tech)
Sixth Team
01 12 D Krystine Alvear (Ossining)
02 12 M Shannon McMillan (Shenendehowa)
02 11 A Laurie Knapp (Guilderland)
03 12 M Erica Germain (West Genesee)
04 12 M Laura Hillman (Elmira)
05 09 A Stef Drago (Greece Athena)
05 11 M Alexa Antetomaso (Webster Schroeder)
06 12 A Alexis Panepinto (Kenmore West)
11 12 D Jordan Poretto (Ward Melville)
C 12 A Shannon Brady (Syosset Mercy)
11 12 G Kim Comstock (Comsewogue)

Class A

Player of the Year:
Olivia Czavar (West Hempstead-8)

Coach of the Year:
Shannon McEntee (Rockville Centre South Side-8)

First Team
01 12 G Beth Coppolecchia (Somers)
01 12 A Melissa Menta (Somers)
05 12 D Heaven Palamitta (Aquinas)
05 11 A Julia Delgatti (Mercy)
08 12 A Olivia Czavar (West Hempstead)
08 11 D Alexa Schneider (Levittown Division)
08 12 D Nichole Wahlig (Clarke)
08 10 A Christina Klaum (Rockville Centre South Side)
11 12 M Kimberly Marra (Sayville)
11 12 M Rebecca Raber (Bayport-Blue Point)
11 11 M Morgan Santoro (Islip)
Second Team
01 12 A Sarah Schuker (Nanuet)
02 10 A Morgan Burchhardt (Burnt Hills-Ballston Lake)
02 12 A Erin Fish (South Glens Falls)
05 12 A Abby Williams (Pittsford Mendon)
06 10 A Carissima Cutrona (Williamsville South)
06 12 G Stephanie Senn (Grand Island)
08 12 A Allison Merrill (Island Trees)
08 12 D Caitlyn Wallace (Rockville Centre South Side)
09 11 A Caroline Staudle (Cornwall)
11 12 M Kari Quinn (Shoreham-Wading River)
11 12 A Kayla Ceshini (Miller Place)
Third Team
01 11 M Marissa Scognamiglio (Pearl River)
02 11 A Sammy Blizzard (South Glens Falls)
02 12 D Nicole Shively (Burnt Hills-Ballston Lake)
03 12 A Tessa Devereaux (Jamesville-DeWitt)
05 12 G Kelsey Hurley (Honeoye Falls-Lima)
08 12 M Savanna Campana (New Hyde Park)
08 12 M Krista Fitzpatrick (Levittown Division)
09 12 A Elena Howland (Red Hook)
11 11 D Amanda Buck (Islip)
11 12 M Emily Meier (Sayville)
C 12 A Gianna Smith (St. Joseph Hill)
Fourth Team
01 12 D Brynn Moynihan (Pearl River)
01 12 D Taryn Brady (Nyack)
02 12 A Silvana Giavannone (Scotia-Glenville)
02 12 D Calli Moise (Lansingburgh)
02 12 G Carole Montanino (Lansingburgh)
04 12 M Courtney Malia (Owego)
05 11 D Christina Fluman (Pittsford Mendon)
05 09 A Charlotte Williams (Brighton)
06 12 D Kate Edwards (Williamsville South)
06 12 A Kristi DeLabio (Starpoint)
11 11 A Madison Hoon (Sayville)
Fifth Team
02 11 M Miranda Haraughty (Glens Falls)
02 12 M Quinn Massaroni (Holy Names)
03 11 M/A Jessica Holmes (Jamesville-DeWitt)
03 11 M Jennifer Deuel (Whitesboro)
04 11 A Erin Salvody (Maine-Endwell)
05 11 D Samantha Greenhagen (Eastridge)
05 12 G Krysten Kane (Wayne)
09 12 D Amanda Fasano (Cornwall)
11 12 M Marissa Benson (Harborfields)
11 12 M Shannon McDonnell (Shoreham-Wading River)
11 12 D Danielle Heyder (Bayport-Blue Point)

Class B

Player of the Year:
Taylor Florio (Schalmont-2) and
Taylor Haenlin (Lowville-3)

Coach of the Year:
Angelo Caschera (Schalmont-2)

First Team
01 12 D Shannon Crawford (Bronxville)
01 12 G Grace Devlin (Bronxville)
02 12 D Taylor Florio (Schalmont)
02 12 A Megan Strijek (Schalmont)
03 12 A Taylor Haenlin (Lowville)
03 12 M Kathryn Busa (Marcellus)
04 11 M Leigh Ann Bennett (Dryden)
05 11 A Kori Hughes (Midlakes)
07 12 M Amanda Hamilton (Ausable Valley)
07 12 A Jessica Huber (Beekmantown)
11 12 M Alexis Parlato (Center Moriches)
Second Team
01 12 M Maddy Shaw (Briarcliff)
02 10 A Katie Herba (Broadalbin-Perth)
02 12 A Alex VanAuken (Greenville)
02 11 M Alexandra Cardinal (Schalmont)
04 12 A Karsen Schultz (Oneonta)
05 11 A Liz Dohr (Greece Odyssey)
05 10 M Jessica Marlowe (Greece Odyssey)
06 12 M Gabbriella Balseca (Newfane)
AIS 12 A Cat Williams (Nichols)
09 11 G Beesanne Kurzman (Spackenkill)
11 12 M Liz Lasota (Mattituck)
Third Team
01 12 M Jessica Tarangioli (Bronxville)
02 12 G Jacqueline Hall (Hudson)
03 12 M Kelly Ristoff (Westhill)
04 12 M Lindsay Aingworth (Binghamton Seton)
05 11 M Emily Tucker (Greece Odyssey)
05 12 M Hunter Pierce (Livonia)
AIS 12 D Zoe Jackson-Gibson (Nichols)
06 12 A Hannah Phearsdorf (Allegany-Limestone)
07 10 A Lindsey Bushey (Peru)
07 12 M Stephanie Clookey (Beekmantown)
08 12 M Melissa Duarte (Carle Place)
Fourth Team
01 12 D/M Gabriela De Frutos (Briarcliff)
01 11 A Brenna Brown (North Salem)
02 12 A Sarah Bower (Emma Willard)
02 12 A Alicia Mink (Ichabod Crane)
03 12 M Olivia Hanno (Lowville)
04 11 M Dani Nicosia (Oneonta)
05 11 M Colleen Smith (Hornell)
05 12 G Cassie Pope (Livonia)
05 11 M Brynn Lauer (Newark)
06 12 G Lindsey Forness (Allegany-Limestone)
09 11 A Sarah Glassberg (Spackenkill)
Fifth Team
02 11 M Victoria Marotta (Broadalbin-Perth)
02 11 A Diana DiCocco (Schalmont)
04 12 M Marissa Walsh (Chenango Forks)
05 12 M Alena Comella (Palmyra-Macedon)
05 12 D Dana Nau (Palmyra-Macedon)
05 12 D Annie Stevenson (Midlakes)
09 11 G Avianna Velasquez (Highland Falls O'Neill)
09 11 M Kimmy Peterson (Highland Falls O'Neill)
10 12 A Karyss Terrance (Salmon River)
11 12 G Kelsey Glanzman (Center Moriches)
11 12 D Takie Plummer (Center Moriches)

Class C

Player of the Year:
Alice Hayden (Hoosick Falls-2) and
Kristina Iodanou (Friends Academy-8)

Coach of the Year:
Tom Husser (Hoosick Falls-2) and
Gail Baker (Friends Academy-8)

First Team
02 12 A Abby Maiello (Mechanicville)
02 11 D Alice Hayden (Hoosick Falls)
02 12 M Maritza Gonzalez (Hoosick Falls)
04 12 A Rachel Lamoreaux (Elmira Notre Dame)
04 12 M Tiffanie McIntosh (Lansing)
05 11 D Gabrielle D'Angelo (Keshequa)
05 12 M Danielle Casaceli (Caledonia-Mumford)
06 12 A Kandis Kapucinski (Holland)
08 11 M Kristina Iodanou (Friends Academy)
09 11 M Gladys Loyas (Florida)
11 10 G Mikaela Stiklickas (Stony Brook)
Second Team
02 12 D Rachel Moore (Hoosic Valley)
02 11 A Taylor Czajkowski (Maple Hill)
02 12 A Mattia Cornell (Schoharie)
03 12 G Vanessa Jecko (Sauquoit Valley)
03 12 A Elisa Marchione (Sauquoit Valley)
04 12 D Joanna Barrett (Lansing)
04 12 M Bernadette Gublo (Elmira Notre Dame)
05 11 D Kristin Jackson (Keshequa)
05 11 A Kelly Duval (Addison)
08 11 M Heather Maierle (Friends Academy)
11 10 A Maried Swords (Port Jefferson)
Third Team
02 12 A Meg McKee (Hoosick Falls)
02 12 M Alysa Russell (Mechanicville)
02 12 G Anissa Anuszewski (Greenwich)
03 12 A Jessica Riggall (Tully)
04 12 M Molly Maguire (Walton)
05 11 M Ashley Sutryk (Addison)
05 12 A Julia Pettys (Alexander)
06 12 A Emily Foy (Frewsburg)
08 11 D Marissa Tidona (Friends Academy)
08 10 D Kristina Kim (Friends Academy)
11 10 A Olivia Racanelli (Port Jefferson)
Fourth Team
02 12 A Carolyn Gibbins (Galway)
02 10 A Amanda Roney (Middleburgh)
02 12 M Emily Downie (Albany Academy)
03 12 D Emily Wheeler (Bishop Ludden)
04 10 A Paige Wilcox (Greene)
04 09 A Shea McCartney (Lansing)
04 11 A Sarah Mannina (Unatego)
05 11 D Jackie Stryker (Wheatland Chili)
05 12 M Syndee Worth (Caledonia-Mumford)
06 12 A Tess Follman (Salamanca)
09 12 M Mallory Peterson (Millbrook)
Fifth Team
01 10 M Jessica Harrison (Haldane)
02 12 M Alicia Lewis (Hoosic Valley)
02 12 A Mollie Lauver (Cambridge)
02 11 A Grace Delurey (Hoosick Falls)
03 09 A Jessie Murray (Morrisville-Eaton)
04 12 A Taylor Trask (Newfield)
04 11 D Brittany Schutrum (Elmira Notre Dame)
05 12 G Alex Shepard (York)
06 12 G Shawna Sprout (Portville)
08 12 A Jamie Gennat (Friends)

09 12 A Danielle Stam (Florida)

You have taken fiction and inserted it with some facts whoever you are. Without going into detail, you list players on the first team that are not part of the selection and you list players on third and fourth teams that will be on the first team.
How foolish will you feel when you compare this bogus list with what in fact will be memorialized in Newsday in the next week.


No you are the foolish one. I was helping the individual that wanted some information. This is the 2011 All State list. Do you even know who puts out this "bogus list"? I think you are upset because you are talking about Newsday's All LI team. The list above is pure non-fiction, inserted with true facts. It is memorialized here on botn and on the website of the organization that puts the list out and soon to be in print as well. Instead of being negative, stop and analyze what is asked and what is answered. If you knew how to read the list, look at AA First team, there are 3 girls from section 8 (nassau), 2 girls from section 11(suffolk) and 1 from C (catholic school). Have a Happy Holiday.

Top
#456018 - 12/05/11 09:52 PM Re: Girls Fall 2011 High School Varsity Soccer [Re: Anonymous]
Anonymous
Unregistered


Originally Posted By: Anonymous
You want the truth, you can't handle the truth. But here goes : first team

Cari roccaro
Jill mulholland
Rosie dimartino
Kristina gandolfo
Olivia czavar
Kim marra
Ally Ramos
Natalie cikos
Kristi Abbate
Christina Klaum
Rosy Hayes
Krista Fitzpatrick
Jenny scro
Margo McGinty

There you have it.

I just responded to your silly post before I read this and I was correct, you are speaking of All LI from Newsday. You truly don't know what I was talking about.

Top
#456085 - 12/06/11 07:30 PM Re: Girls Fall 2011 High School Varsity Soccer [Re: Anonymous]
Anonymous
Unregistered


AGREED!!

Top
#456091 - 12/06/11 08:48 PM Re: Girls Fall 2011 High School Varsity Soccer [Re: Anonymous]
Anonymous
Unregistered


Congratulations to all of the LI girls on their selections to the all-long island and all-state teams!! Great job ladies!

Top
#456149 - 12/07/11 03:22 PM Re: Girls Fall 2011 High School Varsity Soccer [Re: Anonymous]
Anonymous
Unregistered


Thank you to all the young ladies that put up with all us nagging & poking parents that sometimes forget themselves but never forget how proud & lucky we are that you bring us along for your exciting HS Soccer experience! We really do appreciate it more than you can possibly know!!

Hope you've enjoyed your season as much as us...JASD!!

Top
#457542 - 12/24/11 07:14 PM Shen Girls Soccer Team Trashes Second Place Trophy [Re: Anonymous]
Anonymous
Unregistered


Shenendehowa Girls Soccer Team, from the Albany area, was so upset that they came in second in their sectional championship game that the girls destroyed their plaque while their coach watched. They supposedly went on to have a team bonfire where they burned the damaged plaque as well as their finalist patches given to them by the section.

http://blog.timesunion.com/sidelines/201.../#comment-26225

Top
#457557 - 12/25/11 11:55 AM Re: Girls Fall 2011 High School Varsity Soccer [Re: Anonymous]
BoardLord Offline
Back of THE NET
*****

Registered: 02/11/05
Posts: 2642
Loc: Not Possum Gulch, Arizona
With that headline, BOTN draws to a close the Fall 2011 season. The staff here at BOTN wishes all of the players and their families the very best for their Spring and Summer seasons. We will see all of you back here for our Fall 2012 thread opening in August 2012.

Meanwhile to our seniors who are moving on in their lives to college, business, or other aspirations, we wish you nothing but success in your future endeavors.

"May the wind be in your sails!"

Top
Page 59 of 59 < 1 2 ... 57 58 59

Moderator:  Arielle, Larry Miller, ZiggyRowe 
Manhattan Kick-off Classic
Fall Tournaments
MAPS Fall Challenge
RVSC College Showcase
Soccer Coliseum 5v5
EDP College Showcase
MAPS Cup (Girls)
Winter Classic
SUSA Winter Kickoff
KK Thanksgiving
WBSC College Showcase
Farmingdale Turkey Bowl
Winter Indoor
Coleman Country
Soccer Coliseum
Coastal League
SUSA League
SUSA Xmas Tournament
SUSA Winter Skills
Rockland CC
Sports Underdome
Coindre Hall
BOCA Training
Quickstrike FC
KK MLK
KK XMAS
KK Presidents Day
KK Presidents Week
KK Goalkeeper Training
KK Winter League
KK Winter Skills
LIRR Futsal Training
LIRR Youth Leagues
LIRR Girls Training
LIRR Striker Training
LIRR Dutch Training
LIRR Goalkeeper Training
LIRR Veteran's Day Camp
LIRR Election Day Camp
MAPS Futsal
Soccer Coliseum Leagues
EISC Winter Skills
2015 Tournaments
Manhattan Pre-Spring Kickoff
RYSA Wildcats Labor Day
Adult Leagues
Coastal Men
SUSA Bubble
KK Athletics
Sponsors

Globall Sports Centers
Soccer Leagues
Soccer Tournaments
Training Clinics
Birthday Parties
Field Rentals
LI Rough Riders
Training Program
Soccer Camps
Jr. Rough Riders
Rough Riders Select
Men's & Women's Tickets
Soccer Coliseum
Tournaments
Training
Youth Leagues
Adult Leagues
SUSA Bubble Lindenhurst
Youth Leagues
Tournaments
Adult Leagues
Training & Academy Programs
Field Rentals
Summer League
Premier Soccer Academy
Tournaments
Youth Academy ID Camps
Camps
Coaching Services
Kickiní Kiddie Program
Boys NPL Listing
Brentwood | Bklyn Italians | Everton Amer. | Eastern FC | East Meadow SC | Massapequa | STA Soccer | NY Elite | HOTA | Parsippany SC | Princeton SC | Soccer Plus Acad. |

Click Here!

Copyright (c) Back of THE NET 1993 - 2014